Nebudeme klamať, keď povieme, že väčšiu radosť ako nový list nám urobí už len opäť dostupná vytúžená rastlina, však? Rozširovanie našej izbovej džungle je životný štýl a často sme kvôli tej jednej vysnívanej rastline schopní precestovať aj kilometre.
Dobrá správa je, že dnešný online svet je nám nápomocný a vzácnu raritku či odrezok máme na dosah pár klikov. Predtým ako pošleš rastlinu na cestu za novým majiteľom, je potrebné zabaliť ju poriadne tak, aby bezpečne dorazila na nové miesto. Máme na to tieto 3 tipy:
Najprv priprav kvítko na cestu
Cesta do rúk nového majiteľa je vždy pre rastlinu stresujúca záležitosť, preto je tvojou úlohou zabezpečiť jej čo najväčší komfort a bezpečnosť. Nezáleží na tom, či posielaš väčšiu, strednú alebo menšiu rastlinu, vždy je lepšie vybrať ju z kvetináča a odstrániť prebytočnú hlinu. Na nápad umyť korene vodou do čista, prosím, zabudni. Koreňový bal musí zostať chránený zeminou, ktorá kvítku zabezpečí potrebnú výživu a uľahčí mu pobyt na ceste. Pripravené korene obaľ mokrými papierovými vreckovkami, vlož do plastového sáčku a dobre zaviaž gumičkou alebo špagátom. Daj však pozor, aby z vreckovky nekvapkalo. Príliš veľa vody v sáčku rastlina počas prepravy nevstrebe a môže tak dôjsť k hnilobe korienkov.
Pri odrezkoch je príprava trošku jednoduchšia. Daj si záležať, aby bol rez čistý a prevedený ostrými nožnicami. Potom odrezok nechaj 3-4 hodiny v čistej vode, aby sa dostatočne napilo a nakoniec, rovnako ako pri väčších rastlinách, zabaľ koniec odrezku do mokrých papierových vreckoviek. Celkom dobrý nápad je cvrknúť trochu vody aj do sáčku predtým, ako doň umiestniš odrezok. Nechceme predsa, aby si nový majiteľ našiel zvädnuté a utrápené kvítko.
Ak kvítko posielaš na dlhšiu cestu, namoč papierové servítky do roztoku vody a hydrogélu. Je to práškový koncentrát, ktorý s vodou vytvára stabilný gél. Jeho úlohou je zabrániť vyplaveniu cenných živín a zároveň korene zásobovať vodou kým sa dostane do nového kvetináču.
Krabica veľká tak akurát
Keďže chceme, aby rastlina dorazila v jednom kuse tak, ako sme ju zabalili, vyberme vždy takú krabicu, do ktorej sa rastlina zmestí tak akurát. Nech zbytočne nelieta po krabici. Do voľného priestoru určite umiestni niečo na odpruženie, napríklad noviny, bublinkovú fóliu, vreckovky, jednoducho čokoľvek, čo udrží rastlinu na mieste. Zvonku zas spevni okraje krabice lepiacou páskou.
Ak posielaš väčšiu rastlinu v kvetináči, určite siahni po bublinkovej fólii. Vhodné je omotať kvítko úplne celé, aby ochranný obal strážil aj tie najmenšie výhonky. Potom zostáva len umiestniť rastlinu vo zvislej polohe do krabice a na jej vrch prilepiť štítok Touto stranou hore (this side up).
Priateľská rada od nás – vieme, aké astronomické ceny dokáže za nadrozmerné a ťažké balíky pýtať naša pošta. Mysli na to aj pri posielaní rastlín. Neoplatí sa radšej vybrať ju z kvetináča?
Kuriér či pošta – to je otázka
Ach áno, dilema ale nepýtajme sa, ktorý variant je lepší. Správna otázka je, kto dokáže našu rastlinnú zásielku doručiť rýchlejšie a bezpečnejšie. Rolu hrá vždy čas, kedy balík odosielame a koľko sme ochotní priplatiť za kadejaké poistenia či prvé triedy. Rastliny sú živé tvory, preto odporúčame naplánovať odoslanie vždy na začiatok týždňa, nalepiť na krabicu nálepku krehké a priplatiť si aj za zrýchlený čas dodania. Pre istotu, však vieš. Ďalším bodom sú kuriérske prepravné podmienky, kde v rámci prepravy rastlín po Slovensku spoločnosti nepreberajú zodpovednosť za stav, v akom rastliny doručia. V mnohých prípadoch, napríklad SPS, GLS, rastliny do zahraničia nedoručujú vôbec.
Áno, posielať rastlinky do sveta len tak je vždy trochu desivá vec. Hoci nevieme ovplyvniť, ako s nimi budú zaobchádzať keď opustia naše ruky, dokážeme sa však postarať o to, aby prežili aj hrubšie zaobchádzanie. Ak sa však aj napriek tomu článku obávaš, či to zvládneš, pomôcť by ti mohlo ešte toto video. Držíme palce!
Odporúčame: Pozri si naše jednotlivé kategórie
Nezabudni si pozrieť aj inzeráty v našej zelenej inzercii.
Leave A Comment